About Them

24. dubna 2009 v 22:05 | Danča & Charlie
Border kolie byla vyšlechtěna před 150 lety na britsko-skotské hranici (odtud border=hranice) s cílem získat pracovního psa s co nejlepšími vlastnostmi. U border kolie se tento záměr bezezbytku splnil. Border kolie je označována za jednoho z nejchytřejších psů na světě. Velmi rychle se učí a nabyté znalosti dokáže jaksepatří využít. Border kolie potřebuje hodně aktivity a pohybu. Toto plemeno by si neměl rozhodně řídit člověk, který nebude mít čas se kolii věnovat. Je třeba zajistit výcvik a případně i některý ze psích sportů. Pokud border kolie nebude mít zaměstnání, které ji zabaví, může se z nudy stát i agresivní. Za normálních okolností border kolie agresivitu neprojevuje a dobře snáší ostatní zvířata i děti.
Péče o srst není náročná stačí pravidelné kartáčování - asi 1 x týdně.

Anglický název: Border Collie

Zkratka používaná v ČR: BOC
Další informace o plemenu Border kolieZemě původu: Velká Británie
Hmotnost: 14 - 23 kg
Výška: fena 45 - 53,5 cm, pes 47,5- 55 cm
Barva: jsou přípustné všechny barevné kombinace, nesmí však převládat bílá barva

Border kolie:
Nejpopulárnější pracovní ovčák ve Velké Británii a v Irsku může sloužit i jako přítulný,ale poněkud obtížný mazlíček,zejména ve městech.Pracovní border kolie mají silný instinkt k pronásleování škodné,který byl chovem a výcvikem přetvořen ve skvělé pastýřské schopnosti.Nemá-li však vhodné vyžití,zejména práci a dost pohybu,může se chovat destruktivně,shánět dohromady jiné psy a lidi,nebo kousat.

Historie plemene:
Ovčáci v hornatém skotském pohraničí používali tyto kolie po celá staletí,dnešní jméno získalo toto plemeno až v roce 1915,i když v ovčáckých soutěžích excelovala již od roku 1873 pod tůznými názvy.

boc
Zdroj:deviantart.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kamccula - tvoje Mucky *SBénko* Kamccula - tvoje Mucky *SBénko* | Web | 25. dubna 2009 v 0:11 | Reagovat

pěkný shrnutí borderek!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.